ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΊΟΥ

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 11/01/2020 επαναλειτουργεί το σχολείο και επανερχόμαστε στη δια ζώσης διδασκαλία. Θα λειτουργήσουμε με το Ωρολόγιο πρόγραμμα που ίσχυε μέχρι και τη διακοπή των μαθημάτων λόγω της πανδημίας.

v  Το πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου θα ισχύσει κανονικά. Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνεται κανονικά 8:00 – 8:15, χωρίς να υπάρχει διαφοροποιημένη προσέλευση, λόγω της μαζικής μεταφοράς των μαθητών με τα σχολικά λεωφορεία. Το ίδιο θα ισχύσει και για την αποχώρηση στις 13:15. Κατά τη μετακίνηση των μαθητών εφαρμόζονται τα ειδικά μέτρα προστασίας που περιγράφονται στο άρθρο 7 της υπ’ αρ. Δ1α/Γ.Π.οικ.32009/23.5.2020 ΚΥΑ (ΦΕΚ Β’ 1988).

v  Οι μαθητές της Α, Γ1, Δ2, Β και Ε1 θα ακολουθούν θα εισέρχονται από την είσοδο Α (1η πόρτα κτηρίων).

v  Οι μαθητές της ΣΤ1, Ε2, ΣΤ2΄,Ε1 και Δ1 τάξης θα εισέρχονται από την είσοδο Β (2η πόρτα κτηρίων).

v  Τα 3 τμήματα της Α΄τάξης θα αποχωρούν στις 13:00 μμ και τα 3 τμήματα της Β΄τάξης θα αποχωρούν στις 13:10μμ προς αποφυγή του συνωστισμού στο μέτρο του δυνατού. Οι γονείς των συγκεκριμένων τμημάτων παρακαλούνται να παραλαμβάνουν έγκαιρα τα παιδιά τους.

v  Λόγω των οδηγιών του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ για συνεχή αερισμό των αιθουσών με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες, παρακαλείσθε να ντύνετε με ζεστά ρούχα τα παιδιά σας, γιατί παρά τη συνεχή λειτουργία της θέρμανσης, οι αίθουσες δε θα θερμαίνονται όσο χρειάζεται.

v  Είναι απαραίτητο να προμηθεύσετε τα παιδιά σας, τουλάχιστον με 3 μάσκες κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου, ατομικό αντισηπτικό και χαρτομάντηλα. Θα τους δοθούν 2 επιπλέον βαμβακερές μάσκες καλής ποιότητας και στο σωστό μέγεθος!

Καλή χρονιά με υγεία και δύναμη!