Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Με τον υπάρχον διδακτικό προσωπικό η λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος

από την Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2017 διαμορφώνεται ως εξής:

Α. Τρίτη, Τετάρτη & Πέμπτη : Πλήρης λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος από 13:15 έως 16:00 (λήξη).

Δευτέρα : Μερική λειτουργία από 13:15 έως και 15:00 για όλες τις τάξεις.

Παρασκευή:

• Μερική λειτουργία από 13:15 έως και 15:00 για τις τάξεις Α, Β, Δ ( Με κριτήριο  κυρίως των αριθμό των μαθητών καθώς και την ηλικιακή ομάδα)
  • Για τους μαθητές που έχουν δηλώσει στην αρχική τους αίτηση ότι αποχωρούν καθημερινά στις 15:00.

Ευελπιστούμε πως η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης σύντομα θα καλύψει τις διδακτικές ώρες που υπολείπονται για να έχουμε πλήρη λειτουργία του ολοήμερου Προγράμματος.

Β.  Σας γνωρίζουμε επιπρόσθετα πως σύμφωνα με το νέο Προεδρικό Διάταγμα 79/2017 (ΦΕΚ Α' 109/01-08-2017) τόσο κατά την πρωινή προσέλευση όσο και κατά την αποχώρηση των μαθητών, εντός του σχολικού προαυλίου επιτρέπεται η παρουσία εκπαιδευτικών και μαθητών και κανενός άλλου. Παρακαλούμε για την κατανόηση και τη βοήθειά σας, ώστε να υπάρχει αποτελεσματική επίβλεψη των μαθητών από τους εφημερεύοντες εκπαιδευτικούς και να παρεμποδίζεται η αναίτια είσοδος ατόμων που δεν ανήκουν στη σχολική κοινότητα με γνώμονα την ασφάλεια των μαθητών.

Γ. Μετά από τις συζήτήσεις των αναδόχων της μεταφοράς των μαθητών με τους Διευθυντές των δύο σχολείων, άρχισαν τα δρομολόγια των μισθωμένων σχολικών λεωφορείων καθώς και του νέου τοπικού δρομολογίου με ανάδοχο την εταιρεία ΤΣΟΚΑΣ. Γίνεται προσπάθεια για εναρμόνιση της πρωινής άφιξης των μαθητών με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του σχολείου.

Δ. Τέλος, σας υπενθυμίζουμε πως οι γονείς & κηδεμόνες είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν το ωρολόγιο πρόγραμμα και να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους έγκαιρα. Περιπτώσεις επαναλαμβανόμενης καθυστερημένης παραλαβής μαθητών εκ μέρους των γονέων, που καταστρατηγούν το εργασιακό ωράριο των εκπαιδευτικών δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές, αφού η παραμονή μαθητών στο σχολικό χώρο μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος δεν είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί, εκτός κι αν οι μαθητές είναι εγγεγραμμένοι στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Ευελπιστούμε πως θα μας βοηθήσετε στο δύσκολο έργο μας προς όφελος των παιδιών σας!

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Ο Διευθυντής του 1ου Δ.Σ. Πικερμίου                                 Η Διευθύντρια του 2ου Δ.Σ Πικερμίου

Δημήτρης Β. Γκελαμέρης Med., M.A                                             Αγγελίδου Παναγιώτα

Υ. Δρ. Πανεπιστημίου Θεσσαλίας