Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε πως χτες 5/11/2019 και σήμερα 6/11/2019 τοποθετήθηκαν από την εταιρία Conceptum 6 καινούριοι διαδραστικοί πίνακες στο σχολείο μας καθώς και 8 καινούριοι λευκοπίνακες σε αντικατάσταση των φθαρμένων παλαιών. Με αυτή την προσθήκη, το σχολείο μας διαθέτει διαδραστικούς πίνακες διδασκαλίας κορυφαίας ποιότητας και ψηφιακούς προτζέκτορες οροφής σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας καθώς επίσης και φορητούς υπολογιστές προς χρήση των εκπαιδευτικών επ' ωφελεία των μαθητών του σχολείου. Αναβαθμίστηκε, έτσι, θεαματικά η υπάρχουσα υλικο-τεχνολογική υποδομή του σχολείου σε οικονομικά χαλεπούς καιρούς λόγω της γενικότερης οικονομικής δυσπραγίας της χώρας. Επιπρόσθετα, πρέπει να αναφέρουμε πως, μετά την τοποθέτηση των διαδραστικών πινάκων, ακολούθησε επιμορφωτικό σεμινάριο για τη χρήση των διαδραστικών πινάκων για όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, οι οποίοι το είχαν ζητήσει, και το παρακολούθησαν με έντονο ενδιαφέρον μετά το εργασιακό τους ωράριο.

Αν σκεφτεί κανείς πως την ίδια εποχή πριν 2 χρόνια το σχολείο μας διέθετε μόνο ένα (1) φορητό υπολογιστή και ένα (1) προτζέκτορα για όλους τους εκπαιδευτικούς..!!!, τότε ίσως αντιληφθεί την τεράστια ικανοποίησή του γράφοντα για την ευόδωση των προσπαθειών μας.

Σ' αυτή μας την προσπάθεια συνεπείς αρωγοί στο έργο της αναβάθμισης γενικά των υποδομών του σχολείου υπήρξαν οι εξής:

• Η Δημοτική Αρχή και ιδιαίτερα ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ραφήνας - Πικερμίου, κ. Αραπκιλής Σάββας που συνέβαλε τα μέγιστα σε όλες μας τις προσπάθειες και συνεχίζει να υποστηρίζει όλες τις δράσεις μας με εμφατικό τρόπο (ελαιοχρωματισμός σχολικού κτηρίου,2η πέργκολα σκίασης, 4 διαδραστικοί πίνακες & αντίστοιχοι ψηφιακοί προτζέκτορες, προμήθεια καινούριου φωτοτυπικού, εικαστικές παρεμβάσεις κ.τ.λ),
  • Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Δ.Σ. Πικερμίου και ιδιαίτερα ο πρώην Πρόεδρος κ. Πόθας Δημήτρης καθώς και η νυν πρόεδρος κα. Δελάκου Ασημίνα, η οποία υποστηρίζει με συνέπεια όλες μας τις προσπάθειες με δημιουργικές δράσεις, προσφορές προς τους μαθητές και δωρεές             ( σταθεροί και φορητοί υπολογιστές) και θετική αντίληψη του διακριτού ρόλου της, και
  • Ο εφοπλιστής κ. Μαρτίνος με την εταιρεία ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ, πάντα μετά από θετική εισήγηση του κ. Γιάννακα Γεωργίου, ώστε να γίνουν δωρεές τα δύο τελευταία σχολικά έτη σε ηλεκτρονικό -υπολογιστικό υλικό( Σταθεροί & φορητοί υπολογιστές , διαδραστικοί πίνακες και ψηφιακοί προτζέκτορες) μετά από αντίστοιχα αιτήματά μας.

Προς αυτή την κατεύθυνση, θεωρούμε όλους τους παραπάνω συνεπείς αρωγούς και θερμούς υποστηρικτές στο δύσκολο έργο της αναβάθμισης της υλικοτεχνικής υποδομής του σχολείου καθώς και της παρεχόμενης εκπαίδευσης επ' ωφελεία των μαθητών και των μαθητριών μας.

Δρ. Δημήτρης Β. Γκελαμέρης Ph.D., M.A., M.ed