ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Πικέρμι, 23 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σύμφωνα με τις εξαγγελίες του ΥΠΑΙΘ από Τρίτη 24 Μαρτίου ξεκινά για τους μαθητές μας η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, η οποία αποσκοπεί στη δημιουργική ενασχόληση και στήριξη των μαθητών μας και θα πραγματοποιείται μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας e-classτου Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου εφαρμόζοντας τον Νέο Ευρωπαϊκό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και τον νόμο 4624/2019.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η απόκτηση κωδικών από τους μαθητές σύμφωνα με την ακόλουθη οδηγία του Υπουργείου Παιδείας: «Οι γονείς/κηδεμόνες, με ευθύνη τουΔιευθυντή, μεριμνούν για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔ μέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης στη σελίδα: https://register.sch.gr/students/. » Οι γονείς οφείλουν να συνδεθούν με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στον παραπάνω αναφερόμενο σύνδεσμο και να εγγράψουν τα παιδιά τους ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες. Σας υπενθυμίζουμε ότι οι   Αριθμοί Μητρώου (Α.Μ).   για τους μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄  και ΣΤ΄ αναγράφονται στους ελέγχους προόδου, ενώ για τους μαθητές των τάξεων Α ΄και Β΄  θα αποσταλούν ενημερωτικά  e-mails ή sms.

Οι μαθητές/μαθήτριες με την βοήθεια των γονέων/κηδεμόνων μετά την απόκτηση λογαριασμού από το ΠΣΔ εισέρχονται για μια φορά στην πλατφόρμα που έχει επιλεγεί από τους εκπαιδευτικούς, ώστε στη συνέχεια να γίνουν μέλη των ψηφιακών τμημάτων από τους εκπαιδευτικούς και τον Δ/ντή.

Σας υπενθυμίζουμε  ότι το  υλικό που θα αναρτηθεί στην  ψηφιακή  πλατφόρμα   eclass  είναι μόνο για επανάληψη και εμπέδωση της  διδαχθείσας ύλης  και στην παρούσα φάση  οι εκπαιδευτικοί δε θα προχωρήσουν  στη διδασκαλία νέων μαθημάτων. Συνεπώς,  δεν συντρέχει λόγος άγχους και ανησυχίας  σε περίπτωση καθυστέρησης  εγγραφής  των μαθητών στο  ΠΣΔ! Το  υλικό θα παραμείνει  αναρτημένο στις ψηφιακές τάξεις  για την ενασχόληση των παιδιών για όσο διάστημα χρειαστεί.

Δυστυχώς, όμως, στο ΠΣΔ, εκ παραδρομής παρουσιάζεται στην πλατφόρμα e-classτο 1ο και 2ο Σχολεία Πικερμίου, ως ένα σχολείο! με την ονομασία ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ! Από τις διευθύνσεις των δύο σχολείων έγιναν οι ενέργειες για λύση του προβλήματος και συνεπώς θα χρειαστεί να περιμένουμε, ελπίζουμε για μικρό χρονικό διάστημα. Πρέπει πρώτα να επιλυθεί το πρόβλημα και μετά να κάνετε εγγραφή στην πλατφόρμα eclass!!!

Οι  Γονείς θα  συνεχίσουν να επικοινωνούν  με το Σχολείο με το ηλεκτρονικό  ταχυδρομείο.

Θερμές ευχές για υγεία σε όλους!

Δρ. Δημήτρης Β. Γκελαμέρης Ph.D., M.A