Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου, από το 1992, έχει θεσπιστεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Γιορτάζεται σε όλον τον πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Επιδιώκει την αύξηση του βαθμού ένταξης των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής.

Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, την Τετάρτη 12/12, το σχολείο μας υποδέχτηκε μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Πεντέλης. Στη δράση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές της Γ' τάξης του 1ου και 2ου Δ.Σ. Πικερμίου, υπό την επίβλεψη και το συντονισμό των ειδικών παιδαγωγών μας κας Ν.Μποτώνη (1ο Δ.Σ.) και κας Θ.Σώρκου (2ο Δ.Σ.).

Τα παιδιά

• υποδέχτηκαν τους μικρούς μας επισκέπτες με το τραγούδι "Όπου υπάρχει αγάπη",
  • παρακολούθησαν μαζί παράσταση Καραγκιόζη, παιγμένη από μαθητή της Γ' τάξης του 1ου Δ.Σ., με τίτλο "Ο Καραγκιόζης δάσκαλος",
  • κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και στη συνέχεια στόλισαν με αυτά το "Δέντρο της Φιλίας" και
  • έπαιξαν, από κοινού, παιχνίδια στον προαύλιο χώρο του σχολείου ("το αερόστατο της συνεργασίας", "πετυχαίνω το στόχο με τη μπάλα", κ.α.).

Τέλος, οι μαθητές μας αποχαιρέτησαν τους μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Πεντέλης, δίνοντάς τους βιβλιαράκια που είχαν ετοιμάσει με ευχητήρια μηνύματα για τις γιορτές που ακολουθούν.