ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σε συνέχεια των οδηγιών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για την επαναλειτουργία των δημοτικών σχολείων, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις ενέργειες που έχουν προγραμματιστεί στο Σχολείο μας, ώστε να διασφαλιστεί στον μέγιστο δυνατό βαθμό η υγεία των μαθητών και του εκπαιδευτικούπροσωπικού. Οι ενέργειες αυτές περιγράφονται αναλυτικά παρακάτω:

• Η καθαριότητα όλων των χώρων (επιφάνειες, κουπαστές, πόμολα κ.λ.π.) θα γίνεται σε κάθε διάλειμμα κατά τη διάρκεια λειτουργίας του Σχολείου και μετά την αποχώρηση των μαθητών, με κατάλληλα απολυμαντικά σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί από τους αρμόδιους φορείς, ώστε να παρέχεται μέγιστη δυνατή προστασία από τον covid-19. Ειδικότερα, οι τουαλέτες του σχολείου θα καθαρίζονται περίπου κάθε μία ώρα.
  • Έχουν τοποθετηθεί αντισηπτικά σε όλες τις τάξεις και στις τουαλέτες και έχει προσδιορισθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός των μαθητών που θα βρίσκεται στους κοινόχρηστους χώρους των τουαλετών.
  • Οι μαθητές πρέπει, επίσης, να έχουν μαζί τους μπουκάλια τα οποία θα γεμίζουν από τις βρύσες όπως επίσης και αντισηπτικά μαντηλάκια.
  • Οι μαθητές κάθε τμήματος έχουν χωριστεί σε δύο υπο-τμήματα (υπο-τμήμα α και υπο-τμήμα β) Τα μαθήματα θα γίνονται στην αίθουσα διδασκαλίας με την παρουσία των μαθητών του ενός υπο-τμήματος. Οι μαθητές του υπο-τμήματος (α), την πρώτη εβδομάδα μαθημάτων της τάξης τους, θα έρχονται στο σχολείο τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή ενώ οι μαθητές του υπο-τμήματος (β) θα έρχονται την Τρίτη και την Πέμπτη. Τις επόμενες εβδομάδες τα υπο-τμήματα θα εναλλάσσονται στις ημέρες προσέλευσης. Θα σας αποστείλουμε τη σύνθεση μαθητών των υπο-τμημάτων του τμήματός σας αναλυτικά σε εύθετο χρόνο. Στην κατανομή των μαθητών έχει ληφθεί μέριμνα ώστε τα αδέλφια να προσέρχονται στο Σχολείο τις ίδιες ημέρες.
  • Κατά την είσοδο στο Σχολείο, οι μαθητές θα ακολουθούν διαφορετικές διαδρομές και θα μεταβαίνουν απευθείας στην αίθουσά τους όπου θα παραμένουν μέχρι την έναρξη του μαθήματος. Υπάρχουν δύο ειδών σημάνσεις: μπλέ και πορτοκαλί. Οι μαθητές , ανάλογα με το τμήμα τους ακολουθούν την μπλε ή την πορτοκαλί σήμανση μέχρι την αίθουσα διδασκαλίας. Το ίδιο θα γίνεται στα διαλείμματα και κατά την αποχώρηση για αποφυγή του συνωστισμού.
  • Παρακαλούμε πολύ να τηρείτε αυστηρά το ωράριο προσέλευσης και αποχώρησης.
  • Το ημερήσιο πρόγραμμα των μαθημάτων παραμένει όπως ήταν πριν από την αναστολή λειτουργίας των σχολείων. Σε περίπτωση απουσίας εκπ/κού δεν θα γίνεται διαμοιρασμός μαθητών σε άλλα τμήματα.
  • Έχει ληφθεί μέριμνα ώστε στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής να μη χρησιμοποιούνται μπάλες και όργανα γυμναστικής που μπορούν να γίνουν φορείς μετάδοσης του ιού.
  • Τελος, σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές θα χρησιμοποιούν αυστηρά και μόνο τα προσωπικά τους είδη. Καλό θα ήταν να έχει ο κάθε μαθητής δικό του μαρκαδόρο για τον λευκοπίνακα.
  • Στον παρακάτω υπερσύνδεσμο υπάρχουν οδηγίες από τον ΕΟΔΥ.